Milline aknaklaas valida oma uutele akendele (aastal 2023)?

Post date:
2023.03.14

Author:
Kristjan

 

 

Oled välja vahetamas või renoveerimas vanu puitaknaid ja nüüd on aeg valida õige aknaklaas?

Suurepärane, las me aitame sind!

Toome siin artiklis välja kõik erinevad aknaklaasi tüübid, mis sinu valikus võiksid olla ja teeme selgeks, millised sinu vajadustega kõige paremini kokku sobivad.

Hakkame kohe pihta…

 

Mis on klaas?

Et mõista paremini klaasi kui materjali, teeme kõigepealt kiire ülevaate, kust klaas üldse tuleb.

Klaas ei ole pelgalt inimtegevuse tagajärjel tekkiv materjal. Tegemist on materjaliga, mis õigetes tingimustes saab ka looduslikult tekkida. Näiteks pikselöögi ja liiva kokkupuutel. Äikesest tulenev kuumus suudab liiva muuta klaasiks, mille tulemuseks on põnev torujas moodustis nimetusega fulguriit.

Fulguriit kivim - Scandinor blogi aknaklaas
Äikese ja liiva kokkupuutel moodustunud kivim fulguriit

Sarnaselt võib kivid ja liiva klaasiks sulatada ka vulkaanipurskest tulnud kuum laava. Sellist saadust nimetatakse obsidiaaniks.

Klaas on väga tänuväärne materjal ning saab kõvasti vähem tähelepanu, kui ta väärib. Klaas on üks enimkasutatud materjale üldse ning peale selle on ta täielikult taaskasutatav. Näiteks klaastaara tootmisel saab kuni 95% ulatuses toormest kasutada taaskasutatud klaasi.

Vana klaasi annab korduvalt üles sulatada uueks klaasiks ilma selle läbipaistvust kaotamata. Küll aga on oluline eristada klaastaarat ja tööstusliku klaasi. Aknaklaasile lisatud kemikaalid sulavad kuumutamisel klaasist välja ning võivad kujutada ohtu toiduainetega kokkupuutel. Ja teisalt söögi-joogi jaoks kasutatav klaas ei ole piisavalt selge ja läbipaistev, et seda kasutada aknaklaasi tootmisel.

Seega tuleb klaastaara ja muu klaas eraldi käidelda. Taaskäideldud aknaklaas on kasutusel ka tööstusliku klaasi tootmisel, näiteks päikesepaneelid, klaasvill, klaaskiud ja muu. Peenelt jahvatatud klaasi kasutatakse isegi tsemendi asendajana ning sellest saab teha seina- ja põrandaplaate, sillutuskive või lisada asfaldile.

 

Kuidas valmib aknaklaas?

 

Aknaklaas on üldjuhul tehtud valgest kvartsliivast (ränioksiid), soodast ja lubjakivist. Täiendavalt lisatakse vahel klaasile magneesiumit, alumiiniumit või muid lisaaineid, et muuta klaasi läbipaistvust, tooni ja teisi omadusi.

Järjest rohkem kasutatakse klaasi tootmisel taaskasutatud klaasi. Ühe tonni aknaklaasi tootmine taaskasutatud materjalist vähendab 32% energia- ja 50% veekulu, säästab 1.2 tonni toormaterjali ning tekitab 20% vähem õhusaastet.

Algmaterjal pannakse 1400-1650°C kuumusesse ahju, mis muudab tooraine vedelaks kuumaks massiks. Tekkinud sulaklaas valatakse tinavanni väga täpselt mõõdetud paksusega kihiks. Sealt edasi algab klaasi lõõmutamine, ehk aeglane jahutamine. Aeglaselt jahtuv kuum klaaslint liigub mööda tootmisliini aeglaselt edasi, et tagada tema ühtlane paksus. Mööda liini liigub klaas edasi vastavate seadmeteni, kus tagatakse klaasi õige jahtumine ning tükeldamine sobiva suurusega paneelideks.

 

Aknaklaasi soojapidavus

Tänapäevased aknaklaasid on kahtlemata soojapidavamad kui vanemad klaasid. Nii aknaklaasi, kui ka -raamide tootmisel pannakse palju rõhku energiatõhususele. Kõige suuremat energia kokkuhoidu võimaldab selektiivklaas.

Kui oled juba erinevate klaasitüüpide võrdlemisega algust teinud, siis oled ilmselt märganud, et klaasi omaduste loetelus on kirjas ka U-arv. Klaasi U-väärtus näitab sisuliselt, kui palju soojusenergiat aknaklaas läbi laseb.

Mida väiksem on U-väärtus, seda soojapidavam on aken. Ehk, mida väiksem on akna U-väärtus, seda soojem on tuba ja väiksem on küttearve.

 

Aknaklaasi tüübid

Nagu alljärgnevast loetelust näha, on klaasi tüüpe väga erinevaid. Valik sõltub klaasi kasutamise eesmärgist ning kasutuskohast. Olulisteks teguriteks võivad olla näiteks klaasi läbipaistvus, privaatsus, energiatõhusus või kuumapidavus.

Üldjuhul on kõige soodsam variant tavaline kirgas klaas. Lisades sellele juurde erinevaid materjale või kaitsekihte, muutuvad klaasi omadused mitmekülgsemaks, kuid paraku kasvab koos sellega ka aknaklaasi hind.

Vaatame lähemalt…

 

Kirgas klaas (ehk floatklaas)

Kirgas klaas ehk floatklaas on alusbaas kõikide erinevat tüüpi klaaside (nt karastatud klaas, lamineeritud klaas, mattklaas jne) valmistamisel. Tihti kasutatakse seda tüüpi klaasi klaaskappide, kohvilaudade ja klaasriiulite valmistamiseks, kuid on igati arvestatav valik ka akende puhul, mis ei nõua eritingimusi.

Oma lihtsuse ja soodsama hinna tõttu on kirgas klaas enim kasutatud aknaklaas nii sise- kui välistingimustes ja seda annab võrdlemisi lihtsa vaevaga ka lamineerida või karastada. Klaasil on õrnrohekas toon, mis tuleneb tootmises kasutatava liiva erinevatest keemilistest komponentidest.

 

Eriti kirgas klaas

Tuntud ka kui Optiwhite või Clearvision klaas. Tavalise floatklaasi õrnroheka tooni põhjustab rauaoksiidide sisaldus. Eriti kirka klaasi puhul on raua sisaldus viidud aga miinimumini ning seetõttu on see täiesti värvitu ja tõeliselt läbipaistev. Tänu sellele on klaas märkimisväärselt kõrgema valguse ning UV-läbilaskvusega. Kõrget UV-läbilaskvust on samas võimalik klaasi lamineerimisega ka piirata.

Eriti kirgas klaas sobib ideaalselt kohtadesse, kus on vaja täiesti läbipaistvat ja suurepärase valguse läbilaskvusega aknaklaasi. Seetõttu kasutatakse seda klaasi kohtades, kus on vaja saavutada täielik läbipaistvus või säilitada kirkad värvitoonid, näiteks prinditud ja värvitud taustaga klaasid, juveelisalongid ja klaasvitriinid.

Eriti kirgas klaas on nii läbipaistev, et seda kasutatakse ka valguskaablites, kuna infrapuna lainepikkused saavad seda läbida sadade kilomeetrite ulatuses.

 

Karastatud klaas

Karastatud klaas on tavaline kirgas klaas, mis on termiliselt töödeldud spetsiaalses karastusahjus, et muuta see purunemiskindlamaks. Termilisel töötlemisel muutub klaasi struktuur selliselt, et purunedes ei teki suuri klaasikilde ning vigastuste oht on minimaalne.

Karastatud klaasi temperatuuritaluvus on kõrgem, ulatudes kuni 275°C-ni ning seda saab kasutada erinevates nõudlikes kohtades nagu sõidukite aknad, vaheseinad, fassaadid, saunauksed, turvaaknad või -uksed ning isegi kuulikindla klaasi või barjääride tegemisel.

 

Päikesekaitseklaas

Päikesekaitseklaas on spetsiaalne klaasitüüp, mis on mõeldud päikeserohketesse ruumidesse, vältimaks ruumi muutumist nö kasvuhooneks ja kaitstes seda UV-kiirguse eest. Klaasi pinnale jõudev päikesesoojus ja -valgus peegeldub osaliselt tagasi, osaliselt neeldub klaasis ja osaliselt läbib seda. Ühtlasi aitab päikesekaitseklaas tõrjuda ka liigselt eredat valgust.

Päikesekaitseklaasid jagunevad kaheks: massvärvitud ehk absorbeeruv klaas ja pindkaetud ehk reflekteeriv klaas.

Massvärvitud päikesekaitseklaas on kergelt toonitud ja seega muudab õrnalt sisse tuleva valguse värvust. Valida on võimalik erinevaid, näiteks pronksi, hallika, sinaka või roheka varjundiga klaase.

Pindkaetud päikesekaitseklaas tähendab, et tavaline kirgas klaas on kaetud õhukese kiirgava kattega, mis annab klaasile üheaegselt nii kaitse päikesekiirguse eest, kui ka selektiivklaasi omadused. Klaas laseb läbi suure osa nähtavast valgusest, kuid kaitseb hästi päikeseenergia eest. Klaasi tugevuse tagamiseks on pindkaetud päikesekaitseklaase võimalik lamineerida või karastada.

 

Selektiivklaas

Selektiivklaas ehk energiasäästuklaas pakub suurepärast energiakokkuhoidu ning aitab vähendada küttekulusid. Samal ajal säilib klaasi suurepärane läbinähtavus.

Selektiivklaas aitab vähendada soojakadu 30-50% võrreldes tavalise aknaklaasiga.

See on tagatud õhukese metallikihi (näiteks hõbeda) kandmisega klaasile, mis laseb läbi päikese lühilainelist kiirgust, kuid takistab soojuskiirguse väljumist ruumist. Tulemuseks on kõrge energiatõhususega aknad, mis talvel aitavad hoida sooja toas ning suvel ei lase liigset päikese kuumust sisse.

 

Peegelklaas

Peegelklaas saadakse klaasi pinnale õhukese metallioksiidi kihi kandmisel. Väljastpoolt on klaasi pind tavaline peegel, kuid seest poolt võimaldab näha välja. Sellise töötluse võib teha nii tavalisele kirgas klaasile kui ka näiteks karastatud klaasile.

Kui klaas kaetakse aga spetsiaalse metallist amalgaamiga, muutub see nö tavaliseks peegliks ja kaotab oma läbipaistvuse. Peegel võib olla neutraalne – kas kirgas või eriti kirgas peegel või hoopis toonitud, näiteks hall või pronks peegel.

 

Dekoratiiv- ehk musterklaas

Dekoratiivklaasi valmistamiseks juhitakse kuum klaas läbi spetsiaalsete rullikute, mis pressivad klaasi ühele küljele soovitud mustri. Tulemuseks on erinevate pinnakujundustega klaasid, mida kasutatakse peamiselt privaatsuse tagamiseks kohtades, kus soovitakse säilitada ruumi intiimsust ja piirata võõraste pilkude tungimist. Lisaks võib selline klaas olla atraktiivne disainielemendina.

Üks näide musterklaasist on jääklaas, mis säilitab privaatsuse, kuid samal ajal võimaldab valgusel hajuda läbi klaasi ebaühtlase mustri, säilitades siiski valguse läbipaistvuse.

Jääklaas - aknaklaas, mis võimaldab rohkem privaatsust, säilitades päikesevalguse.
Jääklaas – aknaklaas, mis võimaldab rohkem privaatsust, säilitades päikesevalguse.

Musterklaasi kasutatakse sageli uste, akende, vaheseinte ja kapiuste valmistamisel. Lisaks on võimalik klaasi lõigata, lihvida, puurida ja karastada vastavalt vajadusele. Enamik musterklaase on karastatavad ja lamineeritavad, sõltuvalt mustri sügavusest.

 

Lamineeritud klaas

Lamineeritud klaas on mitmekihiline turvaklaas, mis koosneb kahest või enamast omavahel spetsiaalse kile või lamineerimisvaigu abil ühendatud klaasist. Lamineeritud klaas ei muuda klaasi läbipaistvust, küll aga suurendab selle ohutust ja raskendab läbimist välise jõu mõjul.

Kui lamineeritud klaas saab löögi ja puruneb, hoiab klaaside vaheline kile või vaik killud koos ning need ei lenda laiali. Klaas jääb oma kohale, vähendades seeläbi lõikehaavade või klaasist läbi tungimise ohtu.

Aknaklaas lamineeritakse kas spetsiaalse lamineerimisvaigu või -kile abil.

Kilelamineeritud klaasi valmistamisel kasutatakse klaaside kokkuliimimiseks PVB-kilet, mille paksus on tavaliselt 0,38 mm. Kui soovitakse suuremat turvalisust, võib kasutada mitut kihti PVB-kilet.

Vaiklamineeritud klaasi valmistamisel kasutatakse spetsiaalset lamineerimisvaiku, mida kuivatatakse UV-lampide all. Lamineerimisel on võimalik kasutada erinevaid klaasi tüüpe, näiteks kirgas klaas, peegelklaas või musterklaas.

Lamineeritud klaasi kasutusvõimalused on mitmekülgsed. Näiteks klaasseinad ja -põrandad, rõdupiirded, klaaskatused, fassaadid, aknad, uksed, mööbel ja muu.

 

Tulekindel klaas

Tulekindel klaas, nagu nimi vihjab, takistab tule ja kuumuse levikut ning on kõrge kuumuse all purunemiskindel. Üldiselt kasutatakse selliseid klaase kohtades, kus on nõutud teatud tulekindluse aste, nagu koolid, haiglad, serveriruumid, hotellid, ostukeskused või kontorihooned.

Võimalik on tellida ka lamineeritud tulekindlaid klaase, mis ei moonuta vaadet ning ei sisalda traatvõrestiku.

 

Klaaspakett

Klaaspakett tähendab, et 2 või 3 kihti klaasi on omavahel ühendatud nii, et iga kihi vahele jääb teatav õhuvahe. Kui kuuled väljendit kahe- või kolmekordne aken, siis tea, et selle all mõeldaksegi klaaspaketti.

Selline klaaspakett moodustab äärmiselt olulise osa puitakende soojus- ja müraisolatsiooni tagamisel. Klaaside vahele jääv ala on võimalik täita kas argoon- või krüptoongaasiga, et soojuskindlust veelgi tõsta ning suletakse seejärel hermeetiliselt, et vältida nii gaasi lahtumist, kui ka niiskuse pääsemist klaaside vahele.

Argoongaas on suhteliselt odav ja selle kasutamine kahekordse klaaspaketiga 16-18 mm laiuse vaheprofiili korral parandab klaaspaketi soojusisolatsiooni umbes 20%. Kolmekordse argooniga täidetud klaaspaketi soojapidavus paraneb umbes 30%. Üldiselt peaks aroongaasi kasutamisel jääma klaasi kambri laius vahemiku 14-20 mm. Krüptoongaas on argoongaasist veelgi raskem ja parima soojusisolatsiooni tagab vaid 12 mm.

Mida need numbrid tegelikult tähendavad? Seda, et 90% tulevast soojusenergiast püüab aknaklaas kinni ning ei lase edasi. Kolmekordse pakettklaasi puhul isegi 97%. Seega vaid 3-10% soojusenergiast pääseb läbi. See tähendab, et kuuma päikesega ei muutu tuba kasvuhooneks ning külmal talvel püsib küttekehast tulenev soojus mõnusalt toas.

Scandinori puitakende tootmise juures kasutame enamasti kahe- ja kolmekordseid klaaspakette, millele võib lisaks tavalisele selektiiv- või kirkale klaasile kasutada ka päikesekaitse-, karastatud, muster- või tulekindlaid klaase.

 

Scandinori soovitus – milline aknaklaas endale koju valida?

Scandinori tehtud puitaken on üldjuhul kahe raamiga klaaspakett. Välisraamis kasutame enamasti 4 mm paksusega klaasi, milleks on tavaline kirgas klaas, päikesekaitseklaas või eriti läbipaistev klaas (Optiwhite või Clearvision klaasid).

Kui objektil on suuremad helipidavusnõuded, siis asendame välisklaasi 4 mm asemel 6, 8 või 10 mm klaasiga.

Siseraamis on kahekordne klaaspakett ja erinevaid variatsioone on palju. Kõikide klaaspakettide aluseks on see, et üks klaas peab kindlasti olema selektiivklaas, mis vähendab soojusjuhtivust. Koos selektiivklaasiga on võimalik panna ka argoon kahe klaasi vahele. Teine klaas võib olla tavaline kirgas klaas, päikesekaitseklaas, lamineeritud või eriti kirgas klaas nagu optiwhite või clearvision. Viimane on põhjamaade arhitektuuris üha enam levinud, kuna kõik arhitektid soovivad projekti eriti läbipaistvaid klaase. See tähendab, et ka välisraam peab olema läbipaistev.

Selektiivklaasi erinevus tavalise klaasiga võrreldes seisneb selles, et läbi akna vaadates on pilt palju selgem ja sinakam (lähemal sellele, mida näeks palja silmaga vaadates). Tavalised klaasid moonutavad pilti natuke rohelisemaks ja päikesekaitseklaasid muudavad selle isegi pruunikaks.

Kahekordse klaaspaketi puhul on väga oluline kahe klaasi vahelise liistu laius. Mida laiem on liist, seda vähem juhib klaaspakett soojust ja seda energiasäästlikum see on. Uute akende tootmise standardlaiuseks klaaspaketi vahelisel liistul on 16 mm. Restaureerimisel kasutame ka 8, 10 ja 12 mm vaheliiste, sõltuvalt, mis vanale puitaknaraamile kõige paremini istub.

 

Kokkuvõte

Nagu näed, on erinevaid aknaklaasi tüüpe palju ning nende valik langeb lõpuks sellele, mis eesmärki peab klaas lisaks valguse sisse laskmisele veel täitma. On selleks läbipaistvus, privaatsus, energiatõhusus või näiteks kuumataluvus.

Eriti kirgas klaas on täiesti värvitu ja tõeliselt läbipaistev ning sobib hästi kohtadesse, kus on vaja täielikku läbipaistvust ja suurepärast valguse läbilaskvust. Karastatud klaas on termiliselt töödeldud ja seetõttu purunemiskindlam, sobides kasutamiseks nõudlikes kohtades. Päikesekaitseklaas on spetsiaalne klaas, mis kaitseb UV-kiirguse eest ja vältimaks ruumi muutumist kasvuhooneks, ning jaguneb kaheks – massvärvitud klaas ja pindkaetud reflekteeriv klaas.

Kindlasti mängib rolli ka akende vahetamise eelarve. Kirgas klaas on oma lihtsuse ja soodsama hinna tõttu enimkasutatud, kuid üldiselt on hea mõte see klaaspaketis mõne teise klaasi liigiga siduda. Mida rohkem kasutegureid soovid, seda kõrgem on üldiselt ka aknaklaasi hind.

Kui soovid täpsemalt uurida puitakende renoveerimise, valmistamise või klaaspakettide kohta, võta ühendust meie asjatundjatega.