Julgeme väita, et aken on maja juures üks olulisemaid elemente. Aken laseb sisse valguse ning võimaldab unistavalt jälgida kaugustesse. Aken annab infot väljas toimuva kohta. Ja head puitaknad aitavad lisaks hoida tuba liigse külma või sooja eest, mis teinekord õuest tuppa tahab pressida ning toimivad ka heli- või tuletõkkena.
Juhul, kui oled taastamas mõnda pika ajalooga kodumaja või kultuurilise väärtusega hoonet, on aga aken veelgi palju enamat, kui lihtsalt ühendus välismaailmaga. Õigete tehnoloogiatega restaureeritud puidust aken lisab hoonele majesteetlikkust ja eripära, aitab tõsta hoone väärtust ning säilitada aegade jooksul hoone seinte vahel toimunud ajalugu.
Originaalilähedaselt taastatud aknad säilitavad maja miljöö tunnetust. Kui aga vahetada vana ja väärilise ajalooga maja aknad kaasaegsete vastu, muudab see täielikult maja ilmet ning maja kaotab oma algupärase originaalsuse. Lisaks välisilmele muudavad uued aknad ka maja sisekliimat.
Ilus puitaken loob majale omanäolisuse ning tekitab toas hubase õhkkonna. Vana aja hõnguga ning puidust fassaadiga hoonetele ei sobigi paigaldada muud, kui puidust aknad. Aga peale ilusa välimuse, mis teeb veel puitaknad eriliseks?
Puit materjalina on hingav ja vastupidav. Seega võimaldavad puidust aknaraamid majal hoida parajat niiskustasakaalu, hoida õhu liikumises ning tänu madalale soojusjuhtivusele, hoida ka ühtlasemat temperatuuri.
Materjali omadustest tulenevalt on puidust raamid vastupidavad ning võrdlemisi lihtsasti hooldatavad. Tänu vastupidavusele, on puidust võimalik luua ka suuremõõdulisi aknaraame, kuna need ei vaju läbi ja suudavad hoida ka suurt ja rasket klaasi.
Lisaks annab puit võimaluse teha väga eriilmelisi ja -kujulisi aknaid, mis on kui vesi loovate arhitektide veskile. Ning kui soovid rõhutada maja looduslähedust, annavad selleks jällegi mõnusa lisanüansi maalähedased ja ilusad puidust aknaraamid.
Miks eelistada puitaknaid näiteks plastist või puitalumiiniumist akendele?
Akna valik sõltub peamiselt eesmärgist ja ehitatava hoone eripäradest. Kui tegu on näiteks väiksema eelarvega ehitisega või mõne abihoonega, kus miljööväärtused ei ole niivõrd olulised, võib plastaken olla igati mõistlik valik. Kui aga soovite luua hubast tunnet, väärtustada hoone ajalugu või valite aknaid puidust fassaadiga majale, on puitaknad ainuõige valik. Seda enam, et ajaloolise väärtusega hoonete puhul on plastaknad isegi keelatud, kuna moodse välimusega plastaken rikub hoone algupärase erilisuse. Vanema ehitise puhul tasub kindlasti kaaluda puidust akende restaureerimist, kui see vähegi võimalik on.
Aga kas peale välimuse on puitaknal veel eeliseid? Üks faktor on akna eluiga. Kui plastikakna suureks plussiks on hea vastupanu niiskusele, siis õigesti hooldatud puit peab hästi vastu kõikidele ilmastikunähtustele. Samas ei talu plastik väga hästi päikest ega UV-kiirgust. Liigne päike mõjub nii plastiku välimusele kui akna soojapidavusele, kuna UV-kiirgus võib pikema aja peale hakata raami kuju deformeerima.
Lisaks paremale soojapidavusele on puidust aknaraamid ka kergemini hooldatavad. Meisterlikult tehtud ning hästi hooldatud puidust aken võib vastu pidada vähemalt 100 aastat, kuid plastikust raamid kaotavad oma omadused juba paarikümne aasta jooksul, kui mitte kiiremini. Samuti on plastikust akna vananemine pöördumatu, kuna seda ei anna lihvida ega töödelda.
Kahtlemata võib ka puitaknal ja puitaknal olla suur vahe ja niisamuti on plastikuga. Palju sõltub akna tegemise meetodist, täpsest materjali valikust ja sellega seonduvalt ka hinnast. Odavalt tehtud puitaken võib vahel olla soodsam, kui korralik plastaken. Sellegipoolest, on üldjuhul plastikaknad pigem soodsamad.
Puitaknad või puitaluminiumaknad?
Üha enam levinud on ka hinnalt veidi kallimad puitalumiinium aknad. Tegu on kahe materjali kombinatsiooniga. Raam on tehtud enamasti liimpuidust ning väliskorpus on kogu ulatuses kaetud alumiiniumkihiga. See annab aknale vastupidavuse ilmastikule ja UV-kiirgusele ning hea soojapidavuse. Samas, võib erinevate materjalide kooslus järskudele temperatuuri kõikumistele reageerida ootamatult ning vähendada akna töökindlust. Välimuselt on nad rohkem industriaalsema tunnetusega ja seega ei sobi igale majatüübile. Hoolduse osas on puitalumiinium aknad pigem vähenõudlikud ja lihtsad puhastada, kuid akende taastamine ja hilisem töötlus on jällegi keerukamad.
Ajalooliste puidust akende renoveerimine või uute loomine
Kõigepealt tasub üle vaadata vanade akende olukord. Ekstreemsed ilmad, niiskus ja päike, võivad aja jooksul puidule hävitavalt mõjuda. Samas, aastakümnete jooksul aknaraamile kantud erinevad värvikihid võivad samuti akna esteetilist välimust rikkuda, kuid sellisel juhul annab ajaga kogunenud värvikihte maha lihvides akna suurepäraselt taastada.
Kui vähegi võimalik, soovitame säilitada vanad aknad ning need taastada. Ka esmapilgul liigselt ajahambast puretud aknaga tasub pöörduda meistri poole, et tema arvamust küsida. Tihti on sellised aknad taastatavad või saab meister luua võimalikult originaalilähedased uued.
“See, kas aknad restaureerida või vahetada, oleneb eelkõige akna materjalist ja selle hetkeolukorrast. Kui aken on omal ajal tehtud eritellimusena ja sellel on vähegi kunstilist ja ajaloolist väärtust, siis tasub see igatahes restaureerida” ütleb Scandinori tegevjuht Madis Tarum.
Klaasi pind võtab tänu materjali looklemisele ja valgumisele läbi aegade üha omanäolisema välimuse ning saavutab kordumatult lainelise pinna. Säärast ainulaadsust ei anna tekitada ühegi tänapäevase klaasiga. Seetõttu tasub vana klaas igal juhul säilitada ning võimaluse korral restaureeritud akna peal taaskasutada. Oma töös lähtume akende restaureerimisel selliselt, et kui vana väärtuslik klaas on terve, siis jätame ta enamasti välisraami alles. Küll aga paigaldame akna siseraami uue ja tänapäevase klaaspaketi. Seda eelkõige hoone energiakokkuhoiu ning helipidavuse tõhustamise eesmärgil. Kuna akna pinnast enamuse moodustab klaas, siis on see ka peamine tegur, mis mõjutab soojapidavust.
Restaureeritud puitakende energiatõhusus
Tihtipeale võib puidust akende restaureerimisel tekkida küsimus energiatõhususe kohta, eriti Eesti jahedas kliimas. Tegelikult aga saab vana akent restaureerides väga edukalt tagada tema soojapidavuse. Taaskord pöördume tarkuse saamiseks Madis Tarumi poole. “Akende restaureerimise puhul saab vahetada välja ka selle klaasid tänapäevasemate vastu. Täna on normidele vastava akna soojusjuhtivus 0,8-0,9 W/(mK) ning selle saab tagada kenasti ka restaureeritud aknaga”, teab Scandinori tegevjuht rääkida. Lisaks mõjutab akende soojapidavust ka see, kuidas need on paigaldatud. Kui aknaraam pole sirgelt lengis, võib see jätta liigse ruumi sooja õhu väljumiseks toast.
Kui vana akent restaureerida ei ole võimalik, saab selle võtta eeskujuks ja selle järgi taasluua ajastule omase ning originaalilähedase uue lahenduse. Saame luua uued puitaknad võimalikult algupärase välimusega, kasutades samu tehnikaid, mida kasutasid meistrid 100 aastat tagasi. Puit ei ole ajaga muutunud, seega miks peaksid muutuma tema töötlemise tehnoloogiad? Juba sada aastat tagasi valmistatud ja tänapäevani vastu pidanud aknad on viimistletud linaõlivärviga, ja nii töötab ta täpselt sama hästi ka tänapäeval. Nii vanade akende restaureerimisel kui ka uute loomisel kasutame vajadusel traditsioonilisi viimistlusmeetodeid, nagu näiteks aaderdamine ja marmoreering, et anda puidust akendele ja ustele võimalikult algupärane ilme. Aaderdamise ja marmoreeringu puhul on tegu puidu töötlemisega sääraselt, et oskuslikult peale kantud värvikihiga jäljendatakse mõnda väärispuitu või lisatakse sellele marmori efekt.
Vanade akende iseseisval renoveerimisel soovitame kindlasti tähelepanu pöörata ka metalldetailidele, mis akent ehivad või aitavad kinnitada. Kõiksugused kremoonid, nurgarauad, haagid ja teised autentsed detailid moodustavad väga suure osa akende originaalilähedasest üldtunnetusest.
Erinevad puidust akende tüübid
Läbi ajaloo on puitu tänu oma töötlemisvõimalustele ning vastupidavusele eelistatud väga erinevate aknatüüpide loomiseks. Tänapäevase tehnoloogiaga on küll lihtsam kõiksuguseid materjale enda soovile allutada, kuid sellegipoolest eelistatakse tihtipeale pigem looduslikku ja läbi aegade muutumatuna püsinud puitu. Toome välja mõned levinumad aknastiilid, mida tänapäevani armastatakse toota eelkõige puidust.
- Soome aken ehk kaheraamsed puitaknad. Nagu nimi vihjab, on see akna liik laialt levinud meie põhjanaabrite seas, kuid leidub laialdaselt ka Eesti majades. Topeltraamid tagavad hea soojapidavuse ning kuna mõlemad raamid avanevad sissepoole, on aknen sellevõrra ilmastikukindlam.
- Talutüüpi aken ehk sisse-välja avanevad puitaknad sobivad eelkõige vanemasse majja ning miljööväärtuslikku piirkonda. Taaskord on tegu topeltraamidega aknaga, mille välimine raam avaneb väljapoole ja sisemine raam sissepoole.
- Üheraamne aken – vaid ühe raamiga, mis avaneb reeglina väljapoole. Eeliseks on akna kiire ning mugav avamine ja sulgemine. Üldiselt topeltklaasiga, tõstmaks akna soojus- ja mürakindlust.
- Prantsuse aken ehk panoraamaken on suur aknaava, mis katab kas terve seina, või vähemasti suure osa sellest. Tehakse tihti puitraamiga just seetõttu, et puit on vastupidav materjal, mis ei paindu ajaga läbi ning hoiab oma kuju ja füüsilisi omadusi, nagu välimus ja soojapidavus.
- Ümaraken – tänu oma mitmekesistele töötlusvõimalustele võimaldab puit ka väga erikujulisi ning -ilmelisi aknaid teha, mistõttu on ta ka eelistatud materjal näiteks ringi ja poolkaare kujuliste ümarakende ja teiste ebatraditsioonilise kujuga akende jaoks.
Kokkuvõtteks
Puit on kahtlemata asendamatu materjal, mis õige hoolduse ja töötlemise korral võib vastu pidada sajandeid ja kaunistada suursuguseid hooneid läbi ajastute. Puitakende regulaarse hooldamisega saab hakkama igaüks, kes selle tegevuse soovib ette võtta ja seega on lihtne säilitada oma puidust akende võlu läbi pika aja.
Seega soovitame võimalusel alati otsustada puitakende kasuks. Ja seda eriti juhul, kui on võimalus taaskasutada algupäraselt erilisi ajas karastunud puitaknaraame.
Kui olete parasjagu kaalumas, kas taastada oma vanasid aknaid või vahetada need uute vastu, võtke meie meistritega ühendust ja leiame üheskoos parima mooduse teie hoone eripärasuse säilitamiseks.