Puitaknad pakuvad suurepärast vastupidavust pikkadeks aastateks. Seda esiteks oma algupärase otstarbena, kuid ka siis kui nad enam oma esialgset eesmärki ei täida ning on asendatud uute ja kaasaegsetega.
Kui oled restaureerimas mõnda vana hoonet ja kaalud, mida teha vanade akendega, siis siit leiad selleks ideid.
Loe edasi…
- Puitakende restaureerimine – ära loobu vanadest akendest liiga kergekäeliselt!
- Energiatõhusus – restaureeritud puitaknad vs modernsed aknad
- Näidiseid algupäraselt taastatud puitakendest
- Ideid vanade puitakende taaskasutamiseks
- Vanad puitaknad järelturul müüki?
- Aknaklaasi taaskasutamine ja käitlemine
- Kokkuvõte
Puitakende restaureerimine – ära loobu vanadest akendest liiga kergekäeliselt!
Meie esimene soovitus on, et kui aknad on vähegi taastatavad, tasub alati vanad puitaknad restaureerida.
Seda eelkõige siis, kui aknad pärinevad eelmise sajandi esimesest poolest või veel varasemast.
Esiteks, loovad originaalsed puitaknad majale hõngu, mida ei ole võimalik tekitada ühegi uue aknaga.
Teiseks, on 50 ja rohkem aastat tagasi tehtud puitaknad kordades vastupidavamad, kui tänapäevased plastikaknad. Mõtle ise – kui aken on juba ilusti vastu pidanud viimased 50 aastat, siis miks ei peaks ta õige hoolduse korral teist sama kaua veel vastu pidama?
Paralleeliks võime tuua näiteks plastakende ~5 aastase garantii. Pole päris võrreldav, mis?
Akende taastamise täiendavaks plussiks on veel vanade ajastutruude puitakende välimus, mida ei suuda ületada ükski tänapäevane akende lahendus.
Energiatõhusus – restaureeritud puitaknad vs modernsed aknad
Oluliseks märksõnaks akende puhul on kahtlemata ka energiatõhusus. Vaatame kui hästi peavad vanad puitaknad vastu võrdlusele uuemate akendega.
Iga akna energiatõhususe määrab eelkõige õigesti valitud klaas. Korralik aknaklaas tagab selle, et külm õhk püsiks väljas, soe õhk toas ning suvine päike tuba liiga kuumaks ei küta.
Seda, kui edukalt on võimalik tagada renoveeritud akende soojapidavus võrreldes uute akendega, võtab lühidalt kokku Scandinor tegevjuht Madis Tarum: “Akende restaureerimise puhul vahetame üldjuhul selle klaasid tänapäevasemate vastu. Normidele vastava akna soojusjuhtivuse 0,8-0,9 W/(mK) saab edukalt tagada ka restaureeritud aknaga.”
Lisaks klaasile, mõjutab akende soojapidavust ka see, kuidas need on paigaldatud. Kui aknaraam pole sirgelt lengis, võib see jätta liigse ruumi sooja õhu väljumiseks toast. Seega on energiatõhususe tagamiseks oluline lasta aknad paigaldada professionaalidel.
“Akende restaureerimise puhul vahetame üldjuhul selle klaasid tänapäevasemate vastu. Normidele vastava akna soojusjuhtivuse 0,8-0,9 W/(mK) saab edukalt tagada ka restaureeritud aknaga.”
Madis Tarum, Scandinor asutaja ja tegevjuht
Näidiseid algupäraselt taastatud puitakendest
Ajalooliste akende esteetilist väärtust saame tõestada kõige paremini läbi oma tehtud tööde. Toome välja mõned põnevamad näited, mida Scandinor on aja jooksul teinud.
Tallinna Kunstihoone, Vabaduse Väljak 6

Tallinna Kunstihoone toob oma kodulehel välja, et nad on “osa rahvusvahelisest kaasaegse kunsti elust ning aitavad hoida aktiivset mõttevahetust eesti ja rahvusvahelise kunstielu ja kunstipubliku vahel.”
Scandinor toetab nende missiooni, aidates hoone algupäraste akende taastamisega luua hubane ning valgusküllane ruum, et hoone külastajad saaksid nautida Eesti ja rahvusvahelise kunsti võlusid.
Kesko endine peakontor, Helsinki

Tegu on 1940. aastal valminud tööstus- ja kontorihoonega, millele 2020. aastal anti täielikult uus ja kaasajastatud elu.
Scandinor, koos oma osavate meistritega, paigaldas hoonele sisse-sisse avanevad tammepuidust aknad, kusjuures erinevate metalldetailide puhul säilitati originaalid.
Kuna hoone paikneb trammitee vahetus läheduses, paigaldasime välisraami 12 mm paksuse aknaklaasi ning siseraami paksud helilaminaat klaaspaketid, mis trammiliiklusest tuleneva müra ära summutavad.
Kokku on hoonel ligi 330 akent, mille Scandinori meistrid eemaldasid koos lengidega, restaureerisid aknad täielikult Tallinnas ning paigaldasid uuesti hoonele. Suurte ja raskete klaaspakettide tõttu oli paigaldus tõeline väljakutse isegi meie kogenud asjatundjatele.
Hämeentie 33 hoone, Helsinki

1962. aastal valminud kontorihoone on oma piirkonna tõeline ajalooline sümbol, olles läbi aja pakkunud oma külastajatele suurepäraseid vaateid nii merele kui Helsinki linnale.
Scandinor aitas 2019. aastal neid imelisi vaateid säilitada, renoveerides ning paigaldades hoonele värsked puitaknad.
Hoonel on 14 korrust, mis on täielikult ümber ehitatud hotellitubadeks. Hoone kaheraamsed puitaknad on tehtud tammepuidust ning on sisse-sisse avanevad. Kokku on hoonel 1100 puitakent, mille Scandinor restaureeris täielikult. Võtsime maha vana lakikihi, paigaldasime uued aknaklaasid ning lakkisime aknaraamid uuesti üle, andes puitakendele täielikult uue elu.
Villa Mon Repos, Kadriorg

Kadrioru lossipargi merelises servas asub Villa Mon Repos, mis kuulub 19. sajandi teisel poolel välja arendatud suvevillade rajooni.
Hoone fassaad on ehitatud palladionistliku stiili järgi ning sisaldab nii neorenessanslikke kui ka neogooti elemente. Hoone mõnus atmosfäär on loodud villa suurte verandade, rõdude, terrasside ja Prantsuse akendega.
Villa Bensow, Kauniainen, Soome

Villa Bensow on Soomes Kauniaineni vallas asuv kahekorruseline palkhoone, mis valmis 1904. aastal. Hoone kavandas Karl Fredrik Lindman. Villa Bensow laiendati 1912. aastal ning seal pakutakse lapsehoiu- ja lastekaitseteenuseid.
Ideid vanade puitakende taaskasutamiseks
Vahel siiski juhtub, et vanad puitaknad on juba ajahambast nii puretud, et enam ei anna neid kuidagi taastada. Või on maja disain nii palju muutunud, et vanad aknad ei lähe hoone kaasaegse tunnetusega enam kokku. Mis iganes on põhjuseks, aga kui siiski on vaja aknad uute vastu vahetada, ei tasu vanu aknaid kohe jäätmejaama toimetada.

Varasemast ajajärgust aknad pakuvad suurepärast tagasivaadet hoone ajalukku ning võivad olla väga väärtuslik lisadetail hoone disainil.
Ehk avastad siit mõne leidliku idee hoone algupäraste puitakende taaskasutamiseks:
1. Vahesein ruumi eraldamiseks
Scandinorilt uurivad sisedisainerid tihti, kas meil on töödest jäänud üle põnevaid vanu aknaraame, millest teha kontoriruumidesse stiilsed vaheseinad. Miks mitte kasutada sarnast disainerlahendust ka oma kodus kontorinurga või mõne muu otstarbega ruumi eraldamiseks?
2. Vaheseinad verandale või aiakööki
Sarnaselt eelmisele konstruktsioonile saab vanu aknaid edukalt rakendada ka koduhoovis. Mitme akna omavahelisel kokku kinnitamisel, saab tekitada absoluutselt kordumatu välimusega vaheseina, mis pakub üheaegselt nii silmailu, kui ka tõket tuule eest ning eraldatuse tunnet.
Raame oma äranägemise järgi värvides saab kogu projektile lisada veelgi rohkem omanäolisust. Põneva tulemuse annab ka värvilise klaasiga akende kasutamine.
3. Diivani- või söögilaud
Pannes vanad aknad kokku üheks tasapinnaks, saab neist moodustada põneva diivanilaua, või miks mitte ka söögilaua. Söögilaua puhul annab väga edukalt ära kasutada näiteks vahetusse mineva vanaaegse puitukse.
4. Kasvuhoone
Kui aknaraame on palju, või on võimalus neid kusagilt piisavalt juurde saada, on üks põnev ja praktiline lahendus teha nendest kasvuhoone. Tõsi küll, selline lahendus nõuab veidi rohkem kannatust ning ka ehitamise oskuseid, kuid selliseid lahendusi on Eestis kasvuhoone ehitamisel kasutatud varemgi.
Küll aga on sellisel juhul oluline jälgida, et akende puhul ei oleks kasutatud selektiivklaasi, kuna sel juhul hoiab klaas kogu päikesest tuleva soojuse väljaspool ning kasvuhoone ei täida oma eesmärki.
5. Kapiuksed
Saab kasutada nii kõrgemaid aknaid kui ka madalamaid aknaid. Kõrgemate akende puhul piisab ilmselt ühest aknapaarist ja väiksemate akende kasutamisel saab paigaldada 2-3 aknapaari teineteise kohale.
Kuna nii akna kui ka kapi mõõtusid on keeruline eraldi muutma hakata, on väga oluline, et mõõdud täpselt kattuksid. Kui see nii on, siis saab kogu projekti tehtud võrdlemisi lihtsa vaevaga. Vaja on välja mõõta õiged kohad ning kinnitada hinged akendele ja kapi seintele. Tulemuseks on kordumatu individuaalsusega vitriinkapp, mille sugust naljalt juba kellegi teise kodus ei kohta.
6. Aluseks taimedele hoovi või tuppa
Kahtlemata on küllaldaselt võimalusi vanu puitaknaid rakendada ka aiapidamises. Üheks selliseks võimaluseks on näiteks tekitada mõnest vanast suuremast aknast kiik, kinnitades aknaraami igasse nurka piisavalt pikk köis, mis võimaldab selle keskelt kokku siduda ja mõne kõrgema konstruktsiooni külge rippuma paigaldada. Sellisele “kiigele” võib olla efektne asetada näiteks erinevaid põnevaid ripptaimi.
7. Seinarest tarbeesemete riputamiseks
Ideaalne organiseerija näiteks kööki või vannituppa. Kõige parem oleks kasutada väikeste ruutudega, näiteks vana talu-tüüpi akent. Kui klaasid eemaldada, saab akna lihtsa vaevaga muuta väga stiilseks restiks, kuhu külge annab konksudega riputada nii köögivahendeid kui kosmeetikatarbeid, sõltuvalt resti kasutuskohast.
8. Stiilne pildiraam
Taaskord on siin kõige lihtsam kasutada väikeste ruutudega akent. Kui aknaklaasid on terved, saab need külge jätta, valitud pildid klaasi alla paigaldada ning teisele poole taustaks kartong või vineerkate kinnitada, et pildid püsiksid liikumatult. Imelihtne teostus, kuid potentsiaalselt väga stiilne kaunistus kodu seinale.
9. Omanäoline peegel
Asendades vanas aknas aknaklaas peegliklaasiga, saabki tulemuseks väga stiilse peegli, mis lisab omanäolisust nii vannituppa kui esikusse, kuid miks mitte ka verandale. Ettevaatlik peab loomulikult olema peegliklaasi õigesse kujusse lõikamisel ning võtma kasutusele vajalikud turvavahendid, nagu kindad ja kaitseprillid.

10. Tahvel tähtsate märkmete jaoks
Väga lihtsalt annab vanast aknast tekitada must kriiditahvel. Selle tegemiseks piisab, kui aknaklaas kleepida üle tahvlikilega. Kile aitab ühtlasi ka klaasi tugevdada ning vältida selle purunemist ja kildude laiali lendamist.
Teine põnev võimalus on meisterdada vanast aknast korktahvel, liimides näiteks liimipüssi abil aknaklaasi külge, tihkelt aknaraami vahele, veinikorgid. Kui liim on ära kuivanud, annab korgi külge knopkadega väga edukalt kinnitada misiganes praktilisi märkmeid või motiveerivaid silte.
Kahtlemata on loovaid ideid vanade puitakende taaskasutamiseks veel hulgaliselt. Suurepärane näide loovast mõtlemisest on mõne aasta tagune Rakvere jõulukuusk, mis on samuti tehtud vanadest aknaraamidest. Selline lahendus leidis isegi kajastust Eestist väljaspool. Aknaraamid selle projekti jaoks saadi inimeste kodudest, aknavahetusega tegelevatelt firmadelt ning jäätmejaamast.
Hulgaliselt ideid ja visuaale loovaks puitakende taaskasutamiseks leiab internetist küllaga.
Vanad puitaknad järelturul müüki?
Kui aga ei ole soovi akendest midagi ise leiutama hakata, võib osutuda võimalikuks need ka järelturul maha müüa, kasutades mõnda online müügikeskkonda.
Väga kindel võimalus see Eesti turul paraku ei ole. Põhjuseks on meie turumaht. Teisalt ka väljakutse, et vanade akende avatäited ei ole kunagi standardmõõdus. Vana puitakna taaskasutamine uues aknapesas nõuab mõõtude täpset kokkulangemist.
Vahel siiski võib õnneks minna ning kuulutus võib silma jääda kellelegi, kes vanu aknaid kogub ja oskuslikult ära kasutab. Olgu selleks siis mõni arhitektuuribüroo, kunstnik või niisama asjaarmastaja.
Aknaklaasi taaskasutamine ja käitlemine
Vana aknaklaasi annab üldjuhul akende taastamisel väga edukalt uuesti ära kasutada. Seda muidugi eeldusel, et klaas on terve ning see õnnestub ka tervelt vana raami küljest kätte saada.
Tänu materjali looklemisele ja valgumisele võtab klaasi pind aja jooksul täielikult omanäolise välimuse ning saavutab kordumatult lainelise pinna. Sarnast ainulaadsust ei anna tekitada ühegi tänapäevase klaasiga. Seetõttu tasub vana klaas igal juhul säilitada ning võimaluse korral restaureeritud akna peal taaskasutada.
Scandinori tavapraktika akende restaureerimisel on võimaluse korral alles jätta originaal klaas akna välisraami ning siseraami paigaldada tänapäevane klaaspakett. See aitab tõhustada nii hoone energiakokkuhoidu kui ka helipidavust.
Oluline on teada, et kui vana aknaklaas uuesti käiku ei lähe, tuleb see kindlasti viia jäätmejaama, mitte klaastaara kogumispunkti. Klaastaara kogumispunktis olev klaas kuulub täielikult taaskäitlemisele ning rakendatakse uuesti toiduainete pakendamisel. Aknaklaasi tootmisel kasutatakse aga kemikaale, mis toidutööstusesse ei sobi ja seega on oluline tööstuslik klaas eraldi käidelda.
Kokkuvõte
Kui kõik eelnev kokku võtta, näeme, et vanade puitakende taastamine on pikas perspektiivis kahtlemata mõistlik samm. Seda nii vastupidavuse kui ka esteetilise poole pealt.
Siiski, kui on tarvis aknad välja vahetada, leidub hulgaliselt viise kuidas oma vanade puidust aknaraamidega jätta hoonele alles killuke ajalugu ning neid kasutada mõne muu ilu või praktilise elemendina hoone sisedisainis.
Kui soovid lasta oma vanade akende seisukord asjatundjatel üle vaadata ja võimaluse korral nende endine hiilgus taastada, siis võta ühendust meie meistritega.