Suuremõisa mõisa peahoone

Suuremõisa mõisa peahoone siseuste restaureerimine.

Hiiu-Suuremõisa (Dago-Grossenhof) asub Hiiumaa idaosas Pühalepa vallas. Siinne mõisaansambel on üks suurejoonelisemaid barokkstiilis rajatisi Eestimaal.

Suuremõisa loss (ehitatud 1755–1760) on esinduslik kahekorruseline murdkelpkatusega kivihoone, millel on kahel pool ühekorruselised tiibhooned. Ehitustöödel kasutati omal ajal mõisa tislerite toodangut.

Asukoht: Lossi tee 3, Suuremõisa, Hiiumaa, 92302
Aasta: 2017

Peahoone jõuliselt kujundatud esiküljel eendub kolmnurkfrontooniga keskrisaliit. Fassaadi rütmi ja hoone sisemise struktuuri määravad paariti ja kolme kaupa asetsevad raidraamistuses aknad, katuseharja kroonib neli tüsedat profileeritud karniisiga mantelkorstnapiipu.

 

Hoone keskjoont markeeriv tammepuust paraaduks on kaunistatud ainulaadse barokse nikerddekooriga. Peasissepääsu ees asub suur, algselt skulptuurse kujundusega paekivist balustraadiga terrass. Lakoonilisema kujundusega tagaküljel on avar kaarjas trepistik.

 

Keldrikorrus on võlvitud. I korruse keskel on risti kogu hoonet läbiv pidulik trepp ja marmorplaatidest põrandaga vestibüül. II korrusel on stukkdekooris laega saal jt anfilaadsed esindusruumid.

 

Tänapäeval tegutsevad lossis Hiiumaa ametikool ja Suuremõisa lasteaed-põhikool.

Vaata ka teisi projekte

Lae alla meie

referentsiraamat PDF kujul