Madis Tarum – Scandinori edu võti

Post date:
2023.05.10

Author:
Kristjan

Madis Tarum – Scandinori edu võti

Scandinor on üks suurimaid puidust akende ja -uste restauraatoreid kogu Skandinaavias. Madis Tarum, ettevõtte asutaja ja tegevjuht, on Eestis sündinud ja kasvanud ning Scandinor on üles ehitatud puhtalt Eesti kapitalile.

Kuidas aga jõuab üks väike restaureerimisettevõte oma kasvuga nii kaugele, et saab ennast peale 10. aastast tegutsemist enesekindlalt kutsuda Skandinaavia suurimaks?

Mis töö on sellise ettevõtte ülesehitamise alla läinud? Ning mis on need raskused, mille pidi Scandinor ületama, et edu saavutada?

Scandinor OÜ alguslugu

Scandinor on üks silmapaistvamaid puidust akende ja uste restauraatoreid kogu Skandinaavias. See saavutus pole tulnud iseenesest. Iga suur ettevõte on kunagi alustanud väiksena. Nii ka meie.

Scandinor OÜ asutaja Madis Tarum on teekonnal ettevõtjaks kogenud nii edu kui ka ebaõnnestumisi. Scandinori esimeseks akende ja uste restaureerimise töökojaks oli pisike, vaid 80m² ruum Telliskivi loomelinnakus. Ruum asus teisel korrusel, seega kõik töövahendid ja materjalid oli vaja üles-alla vedada. Madisel oli töökojas tol hetkel abiks vaid kolm-neli inimest ning ettevõtte juhi ja omanikuna oli tema kanda üheaegselt nii materjalide varustamine, projektide juhtimine, klientide leidmine, transport kui kõik muu ettevõtte juhtimise ja kasvatamise juurde kuuluv.

“Puit materjalina on kordumatu ning vanade puidust detailide restaureerimine pakub hulgaliselt paeluvaid nüansse ajaloost. Iga töö on isesugune ja alati huvitav ning peidab endas põnevat ajalugu.” Madis Tarum

 

Ettevõtlusega alustamine ei tulnud sellest, et Madis oleks unistanud tingimata ettevõtjaks saada. Scandinori loomine sai tegelikult alguse juhuse tahtel. Ettevõttes, kus Tarum varem töötas, teatati ühel päeval, et majandusraskuste tõttu tehakse edaspidi koostööd vaid alltöövõtu korras. Seega oli tarvis asutada ettevõte, leida restauraatorid ja hakata ise hinnapakkumisi tegema. Ei läinud kaua kui Scandinor kasvas oma vana tööandja varjust välja ja hakkas restaureerimisturul iseseisvaks pakkujaks.

Väljakutsed Scandinori algusaegadel

Esimene suurem väljakutse alustamisel oli tööde leidmine ja tellijate usalduse võitmine. Alustavatel ettevõtetel on alati raske leida esimesi kliente. Kõigepealt tuli värske ja tundmatu ettevõttena võita usaldus Eesti turul.

Kuna töö hõlmab kultuuriväärtuste restaureerimist, on oluline näidata üles erilist hoolt ja pühendumust töösse ning usaldus tellijas tekib läbi asjatundlikkuse ning tööeetika.

Kui usaldus Eesti turul oli saavutatud, sai ette võtta järgmise sihtturu – Soome, kus tuli usalduse tekitamist sisuliselt nullist alustada. Scandinor võeti siiski kenasti uuel turul vastu. Esimene suurem projekt Soomes oli 2015. aasta kui alustasime koostööd ettevõttega Lujatalo OY. Objekt oli Aleksis Kiven katu 40, mis koosnes uute akende ehitamisest, vanade akende restaureerimisest ja siseuste restaureerimisest.

Pühendumusega restaureeritud puitaknad Scandinor
Pühendumusega restaureeritud puitaknad

Kuna puituste ja -akende restaureerimine on aeganõudev ja keerukas protsess, ning tasu kliendilt tuleb alles töö valmides, oli suureks väljakutseks esialgu ka finantsiliste vahendite leidmine materjalide ostmiseks ning meistritele palkade maksmiseks.

Üha suureneva tööde mahu tõttu, oli parajaks väljakutseks ka sobilike tööruumide leidmine. Kasutatavad ruumid jäid kiirelt väikseks ja oli vaja leida üha suuremaid ruume, kus projekte teostada.

Madis Tarum ei ole aga alla andja mees ja tema käe all kasvas Scandinor tasapisi ja kindlalt edasi. Põhiline fookus oli kvaliteetse töö tegemisel ja kliendibaasi laiendamisel.

Ettevõtte edu taga on kindlasti Madise pühendumus ja kogemused, kuid ta pole saavutanud seda üksi. Madis on koondanud enda ümber professionaalse ja andeka meeskonna, kellel on kogemusi ja kirge puidutöö vastu. Kõigi meie meistrite koostöö on aidanud Scandinori jõuda sinna, kus me täna oleme.

Madise unistus ja missioon on olnud alati aidata säilitada ja taastada põhjamaade rikkalikku kultuuripärandit. Nüüd, pärast 10 aastast tegutsemist saame uhkusega öelda, et anname igapäevaselt kõva panuse nii Eesti, kui meie naaberriikide kultuuripärandi säilitamisse.

Scandinor taastatud puidust aknad ja uksed, J. Poska majamuuseum Kadriorus
Scandinor taastatud puidust aknad ja uksed, J. Poska majamuuseum Kadriorus

Scandinori kasvamine

Scandinor OÜ on tegutsemisaja jooksul läbinud märkimisväärse kasvu. Alustades esimesest, vaid 80 m² tootmishoonest Telliskivi Loomelinnakus, on ettevõte tänaseks kasvanud juba kolmandasse tootmishoonesse, mis asub Pärnu mnt. 154 ja on suurusega 2500 m².

Teine tootmine asus Mustamäel Mustjõe tn. Töökojas suurus oli 300 m² ja selles samas töökojas alustasime töid ka esimeste tellimustega Soome turule. Samuti viisime siin läbi esimese arenguprogrammi EAS-ga.

Madis Tarum tõi välja ka ettevõtte kasvamise käigus saadud õppetunnid. Üks suuremaid õppetunde on olnud see, et uute akende tootmisel ja paigaldusel alltöövõtjaid kasutades ei saa tihti töövõtja lubadustele kindel olla. Eksimine on inimlik ning ettevõttesse mittepühendunud alltöövõtjad võivad kergemini läbi lasta ebakvaliteetset tööd. Sellest tulenevalt organiseerib Scandinor täna oma tööd 100% enda töötajatega. Meie eesmärgiks on alati pakkuda tellijale kvaliteetset ja tähtaegset tööd, mida suudame tagada ainult ise kõiki ressursse täielikult kontrollides.

Scandinori meister töökojas
Scandinori meister töökojas

Scandinor täna

Scandinori praegune, ehk meie tegutsemisajaloo kolmas, tootmishoone asub ARS Kunstilinnakuga samas hoovis Tallinnas. Tootmispinna suurus on 2500 m² ning seal töötab ligi 70 inimest.

Scandinor on läbinud edukalt mitmeid EASi arenguprogrammi toetusmeetmeid. 2019. aasta tõi ettevõte turule uued, tulepüsivad uksed ja aknad, millel on suur potentsiaal nii Eesti kui ka välismaiste klientide seas. 2021. aasta teenis ettevõte toona rekordilise müügitulu 3,3 miljonit eurot, mis on suisa 23% rohkem kui aasta varem.

Ettevõtte kogukäive 2022. aastal oli 3,8 miljonit eurot, millest 81,5% tuli müügist Soome turule ja 18,5% Eesti turult. Soomes teenindab Scandinor ligi 4,5 miljoni euro eest tellimusi, mis tähendab ligi 20% turuosast.

Siiani on ettevõte näidanud iga-aastaselt vähemasti 15% käibekasvu ja sama trendi on plaanis jätkata ka tulevikus.

Kes on Scandinori asutaja Madis Tarum?

Madis Tarum
Madis Tarum

Madise kirg puutöö ja restaureerimise vastu tekkis kokkupuutest ajalooliste hoonete korrastamisega, mida ta sai juba lapsepõlves ehitajast isa kaudu kogeda. Austusele ajalooliste hoonete vastu ja vanade väärtuste säilitamise soovile andis hoogu juurde ka Madise ligi veerand sajandit Tallinna vanalinnas elamist.

Pärast töötamist restaureerimisettevõttes, kus tööde metoodika ja äritavad ei klappinud Madise nägemusega jätkusuutlikust äritegevusest, tekkis otsus asutada enda ettevõte, keskendudes just ajalooliste puituste ja -akende restaureerimisele. 2012. aastal panigi Madis Tarum aluse Scandinorile, mille eesmärk on panustada ajalooliste hoonete säilitamisse ja taastamisse.

Tänu Madise ja tema meeskonna pühendumusele on Scandinor jõudsalt laienenud. Tarumi tugevad juhtimis- ja ettevõtlusoskused ning kirg restaureerimistööde vastu on olnud ettevõtte edu võtmeks.

Mis tagab kvaliteedi akende ja uste tootmisel?

Oleme jäänud truuks töömeetoditele, mida kasutati puidu viimistlemiseks juba sada aastat tagasi. Nii saame olla kindlad, et meie viimistletud puitaken säilitab ajastutruu välimuse ning säilitab seda välimust võimalikult kaua. Kasutame ainult naturaalset linaõli kitti ning viimistleme aknaid linaõli värvidega kasutades pintslit.

Scandinori kvaliteetse töö garantiiks on ka meie erinevad välja teenitud kvaliteeti tõendavad sertifikaadid. Omame nii ühe- kui kahepoolsete tuletõkke uste tegemise sertifikaate ja võime teha nii tahveluksi kui klaasuksi. Veelgi enam, kõik meie toodetud aknad on CE märgistusega, mis tähendab, et kogu meie toodang vastab ELi ohutus-, tervise- ja keskkonnakaitsenõuetele.

Professionaalse ja nõuetekohase klientide teenendamise tagab lisaks meie meistrite asjatundlikkuse ka rahvusvaheline standard ISO 9001 kvaliteedijuhtimissüsteem.

Lisaks annab Scandinori edust aimu ka kolm aastat järjest veedetud aeg kiiresti kasvavate Gasell ettevõtete TOPis.

Scandinor lähitulevikus

Juba on näha, et ka tänane tööpind jääb suurte ambitsioonidega Scandinorile väikeseks. 2023. aasta alustasime uue puidutööstuslinnaku projekteerimist Kuusallu, mis laiub 4.5 hektarisel alal ning võimaldab aastaks 2030 toota igakuiselt 1000 akent ja 500 tahvelust. Selline maht peaks ettevõtte käivet kasvatama kuni 30 miljoni euroni. Projekti maksumus on 10 miljonit eurot.

Scandinor puidutööstuslinnak Kuusalus
Scandinor tuleviku puidutööstuslinnak Kuusalus

Tulevikus kavatseme müügitulu kasvatada kaubamärgi tuntuse suurendamise kaudu, samuti uute toodete ja teenuste turule toomisega. Eesmärk on kasvatada käivet igal aastal 10-15% ning jätkata laienemist Skandinaavia turgudel, avades kontorid ka Taanis ja Norras.

Plaanime tulevikus Scandinori turuosa suurendada ka mujal kui restaureerimisturul. Näiteks, käivitasime uue tuletõkkeuste tooteliini, eesmärgiga pakkuda kvaliteetseid ja tuleohutuid uksi ka uutele ehitistele.

Veelgi enam, hetkel on Scandinor välja töötamas uudset 100-aastase elueaga linaõlivärvi, mis aitab puitu rikastada õhust võetud CO2 komponentidega. See võimaldab meil toota täielikult looduslike vahenditega ülikaua kestvaid kvaliteetseid puitaknaid ja -uksi.

Kokkuvõte

Scandinor on läbi aja teinud muljetavaldava kasvu ja kõikide eelduste kohaselt jätkub kasv tulevikus veelgi võimsamalt. Ükski ettevõte ei kasva aga ilma heade inimesteta. Madis Tarum on enda ümber suutnud koondada suurepärase meeskonna asjatundjaid, tänu kellele saame anda tõelise panuse võimsate kultuuriväärtuste endise hiilguse taastamisse.

Vaata siit, milliste ajalooliste hoonete välimuse taastamisse oleme panuse andnud ning kui soovid rohkem infot puitakende ja -uste restaureerimise kohta, võta julgelt ühendust Scandinori asjatundjatega.