Scandinor – Eesti restaureerimisettevõte on kasvanud Skandinaavia suurimaks

Post date:
2023.01.06

Author:
Kristjan

Kas teadsid, et Skandinaavia suurim puituste ja – akende restaureerimisettevõte asub Eestis? Ja mitte ainult, vaid on ka loodud eestlase poolt ja põhineb täielikult Eesti kapitalil. Scandinori meistrid on teinud suuri tegusid juba 2012. aastast ning oleme selle ajaga oma tegevust märkimisväärselt laiendanud. Tänaseks oleme oma tegevusega jõudnud juba nii kaugele, et meie tehtud töid leidub üle Skandinaavia ning vägagi mainekatel hoonetel. Otsustasime, et enam ei saa Scandinor oma edu maha vaikida ja oleme välja teeninud õiguse nii oma seniseid saavutusi kui ka tulevikuplaane uhkusega jagada.

Kuigi kogu tootmine ja füüsiline tegevus toimub Eestis, on suurim turg hetkel Soome, kus kogu uste ja akende restaureerimisturust katab Scandinor tervelt 20%. Kuid sellega ambitsioonid ei piirdu. Aastaks 2025 valmib enam kui 100 töökohaga tehas Kuusalu valda, mis annab võimekuse hakata veelgi rohkem keskenduma ka kogu ülejäänud Skandinaavia turule. Kuidas on üks Eesti ettevõte nii kaugele jõudnud ja mis on meie plaanid tulevikuks?

Scandinor lugu

Scandinor on asutatud 2012. aastal Madis Tarumi poolt, kes on tänaseni ettevõtte tegevjuht. Peamiseks tegevuseks on puidust akende ja uste restaureerimine, või ajastutruude uute loomine, ning paigaldus. Hetkel on põhiturud Eestis ja Soomes ning kokku töötab täna meie juures 65 puutöö meistrit nii Eestist kui mujalt. Lisaks, oleme kolm aastat järjest olnud Äripäeva kiiresti arenevate firmade edetabeli Gasell TOPi ettevõtete hulgas ja 2021. aastal kasvatasime oma käivet 23%, teenides kokku 3,3 miljonit eurot müügitulu.

Suurim osa meie äritegevusest toimub hetkel Soome turul, kus teenindame ligikaudu 20% kogu riigi puituste ja -akende restaureerimise turust. Kokku moodustab Eksport põhjanaabrite juurde meie äritegevusest 76% ehk meie Tallinnas restaureeritud uksed ja aknad jõuavad suuremas osas kaunistama majesteetlike Soome ehitisi. Siiski, oleme ehtimas ka paljusid väga tähendusrikkaid ja võimsa ajalooga hooneid üle Eesti.

Scandinori edu valem

Scandinori eesmärk on pakkuda uste ja akende restaureerimist paindliku täisteenusena. Keskendume oma töös alati autentsete ning ajastutruude akende ja uste loomisesse. Eelkõige proovime taastada vanade uste-akende algupärase välimuse ning tunnetuse restaureerides vanad uuteks. Kui aga vana uks või aken on pöördumatuid kannatusi saanud, loome täielikult uue ning originaalilähedase.

Väärtustame oma töös vana aja traditsioone ja materjale ning kanname hoolt selle eest, et iga meie töö annaks edasi oma algupärast tunnetust ja välimust. Näiteks, oleme ühed vähestest tegijatest Eesti turul, kes kasutavad vajadusel selliseid traditsioonilisi viimistlusmeetodeid nagu aaderdus ja marmoreering. Lisaks algupära säilitamisele, kannab meie töö tänapäevast kvaliteeti soojusjuhtivuse, tuletõkke ja helipidavuse osas. Seega saad olla kindel, et restaureeritud uks või aken on vähemalt sama töökindel, kui uus masstootmisest tulnud variant.

Marmoreering uksel
Marmoreeritud puituks Suuremõisa mõisa peahoones

Kanname hoolt ka akende ja uste metallosade, sealhulgas sepistatud osade restaureerimise eest ning vajadusel asendame vanad metallosad uute, kuid autentsete vastu. Peidetud detailid ja kruvid asendame korrosiooni vältimiseks roostevabade alternatiividega.

Meie jaoks on oluline, et töö tulemusest õhkaks endiste aegade hõngu. Väärtustame jäägitult iga objekti autentset ajaloolist interjööri ja eksterjööri. Seetõttu pakume nii tellijatele, arhitektidele kui projekteerijatele paindlikku ning põhjaliku tehnilist tuge ja jagame oma teadmisi, et jõuda ühiselt parima võimaliku lõpptulemuseni.

Uhkust tekitavad projektid

Tänu sellele, et oleme suurim puitakende ja -uste restaureerimisele keskendunud ettevõte siinmail, oleme võimelised teostama tõeliselt suuri ja aukartust äratavaid projekte. Suur rõõm on välja tuua mõned märkimisväärsemad objektid, mille taastamisel on meil aja jooksul olnud au kaasa lüüa.

Toompea loss

Toompea on teadaolevalt juba alates 11. sajandist enam-vähem iga 100-200 aasta tagant oma isandaid vahetanud. See tähendab, et alates Taani Kuningriigist ja Mõõgavendade ordust kuni tänapäevase Eesti Vabariigini välja on olnud Toompea loss 9 erineva valitseja all. See on mõistetavalt andnud märkimisväärse panuse Toompea linnuse arhitektuurile, muutes hoonet iga järgneva valitsemiskorraga üha võimsamaks ning esinduslikumaks.

Lossikompleksi erinevad osad pärinevad kõikidest Eesti ajaloo olulisematest perioodidest, mis muudab selle hoone tervikuna Eesti rahva mitmekesise ajaloo vääriliseks monumendiks. Tänapäeval on kolmekorruseline nelja tiivaga hoone rajatud keskaegsele vundamendile trapetsikujulise siseõue ümber. Hoone välisfassaadile lisavad omapära kolm sissepääsu, mille kohal paiknevad suured istungisaali aknad, mida ääristab mustadest kolmnurkadest koosnev Soome graniidist dekoor.

Scandinoril oli suur au restaureerida selle suursuguse ja hindamatu tähtsusega hoone siseuksi ning aknaid koos nende juurde kuuluvate metalldetailidega.

Rahvusooper Estonia

Estonia teatri hoone sai oma esialgse juugendklassitsistliku ilme Soome arhitektide Armas Lindgreni ja Wivi Lönni poolt. Hoone valmis 1913. aastal ning oli tol ajal ka suurim hoone kogu Tallinnas.

1944. aasta märtsipommitamise käigus hävis Estonia teatri hoone peaaegu täielikult. Hoone renoveeriti 1940. aastate teisel poolel arhitektide Alar Kotli ja Edgar Johan Kuusiku projektide järgi. Uus arhitektuur oli inspireeritud 1930. aastate uusklassitsismist ja ajastu nõuetele vastavast stalinistlikust klassitsismist, mis muutis hoone algupärast juugendlikku tunnetust märkimisväärselt rangemaks ja sirgjoonelisemaks. Selle ilme on hoone säilitanud tänaseni.

Scandinor meistrid vastutasid 2017. aastal Rahvusooper Estonia uute tuletõkkeuste valmimise eest.

Niguliste kirik

Niguliste kirik oli keskajal üks Tallinna tähtsamaid pühakodasid ning üks kahest linna kogudusekirikust. Kaupmeeste ja meresõitjate kaitsepühakule Nikolausele pühitsetud kirik rajati tõenäoliselt 13. sajandi keskpaigas.

Scandinori tööks oli Tallinna Niguliste kiriku metallraamis klaaspakettide ja turvavõrkude valmistamine ning paigaldus.

Tallinna Jaani kirik

Tallinnas Vabaduse väljakul asuv Jaani kirik on pühendatud Evangelist Johannesele. Eesti üks varasemaid uusgooti stiilis kirikuid. Arhitekt oli Christoph August Gabler ning ehitus algas 1862. aastal. Valmis sai Jaani kirik 1867. aastal.

Seda, kuidas Scandinori kogenud meistrite käte all Tallinna Jaani kiriku aknad restaureeriti ning paigaldati, saad vaadata allolevast videost.

Scandinor Jaani Kiriku akende restaureerimine – Scandinor Vimeos

Tallinna Linnateater

Tallinna Linnateatri Laia tänava hoone, mille teadaolev ajalugu ulatub aastasse 1467, on oma pika ajaloo jooksul näinud väga erinevaid omanike ning liikunud tihti käest-kätte erinevate raehärrade ja teiste aadlike vahel. Viimase 150. aasta jooksul on hoonet kasutatud nii sõjaväe kasarmuna kui olnud koduks erinevatele koolidele.

Tegu on meie kõige uuema tõeliselt suure projektiga, mille kallal meie meistrid hetkelgi veel töötavad. Restaureerime väärika ajalooga Tallinna Linnateatri väliuksi ning -aknaid.

Bremeni torn

Bremeni torn rajati 15. sajandi algul ning on Tallinna linnamüüri kaitserajatiste hulka kuuluv neljakorruseline hobuserauakujuline torn. 16. sajandil hakati seda uue omaniku järgi nimetama Kampferbecki torniks. Bremeni torniga on ühenduses Bremeni käik, mis viib Uuelt tänavalt Vene tänavale.

Oma pika ajaloo tõttu, leidub hoones hulgaliselt väga eriilmelisi uksi ning aknaid. Suur osa nendest õnnestus täielikult restaureerida ning mõndadest ustest tuli valmistada täpne koopia.

Kuhu edasi?

Oleme uhked oma mineviku üle ning kavatseme saadud kogemuste põhjal veelgi kõrgemale sihtida.

2023. aastal alustame uue suure puidutööstuslinnaku rajamist Kuusalu valda. Tootmisüksus luuakse 4,5 hektarilisele alale ning valmib aastaks 2025. Esimese hooga pakub tehas tööd ligi 120-le inimesele. Kui restaureerimise kõrvalt toodame aknaid juba praegu, siis selle tehase valmimine aitab meil märkimisväärselt tootmismahtusid suurendada. Lisaks, annab see võimekuse hakata veelgi rohkem keskenduma ka kogu ülejäänud Skandinaavia turule.

„Meie eesmärk uue tootmishoonega on muuta aeganõudev eritellimusaken või -uks kliendile lihtsamini kättesaadavaks. 2030. aastaks on eesmärk toota igakuiselt 1000 akent ja 500 tahvelust, kasvatades käivet kuni 30 miljoni euroni,“ räägib projekti kaliibri kohta Scandinor tegevjuht Madis Tarum.

Plaan on tuua turule Eestis toodetud, sertifitseeritud ja CE-märgistatud kvaliteetsed puitaknad ning puituksed, mis vastavad kõigile Euroopa Liidu ohutus-, tervise- ja keskkonnakaitsenõuetele.

See loob suurepärased alused, et lisaks Soome turul käibe kasvatamisele, laieneda ka teistesse Skandinaaviamaadesse nagu Rootsi, Norra ja Taani.

Lõpetuseks

Kui sa varasemalt ei ole ajalooliste ja suursuguste hoonete aknaid tähelepanelikumalt jälginud, siis nüüd tead seda teha. On väga suur tõenäosus, et need aknad on tehtud Eesti kogenud puutöömeistrite käte all ning tulnud suurte ambitsioonidega Skandinaaviat vallutava Eesti ettevõtte Scandinor töökojast.

Kui soovid, et ka sinu maja ajaloolised puitaknad või -uksed saaksid läbi parimate meistrite kätetöö tagasi oma algusaegade hiilguse ning suursugususe, siis võta meiega ühendust!