Akende talveks soojustamine on oluline iga-aastane tegevus, mis aitab hoida sinu kodu soojana ning säästa raha elektriarvete pealt. Paraku on akende soojustamine enne talve tihtipeale tegevus, mis jääb hoopis tähelepanuta. Või siis valitakse mõni kiire, kuid akndaid kahjustav lahendus, näiteks akna vahede teipimine, mis lõpuks muudab kogu projekti veel kulukamaks kui talviste elektriarvete maksmine.
- Hoia kokku elektriarvetelt
- Ära kahjusta oma aknaid!
- 8 lihtsat sammu oma uste ja akende soojustamiseks
- 1. Kontrolli akna seisukorda lihtsa paberitestiga
- 2. Veendu, et aken sulgub korralikult ning hinged ega kinnitused ei ole ära vajunud.
- 3. Vaata üle akende ventilatsiooniavad
- 4. Kontrolli ja vajadusel teosta akna tihendite vahetamine
- 5. Vaata üle aknaid ümbritsev ala
- 6. Puhasta ning õlita akna liikuvad detailid
- 7. Soojusta oma aknad spetsiaalsete kardinatega
- 8. Vaata kriitilise pilguga üle nii sise- kui välisuksed
- Kaalu akende vahetamist järgmiseks talvehooajaks
- Kokkuvõte
Hoia kokku elektriarvetelt
On selge, et energiahinnad on juba tükk aega olnud tõusulainel ning paistab, et veel niipea leevendust oodata ei ole. Arusaadavalt on inimesed hakanud oma energiakulu allikaid üle vaatama ning tarbimist vähendama. Pole kahtlust, et külmal talveajal on üheks suurimaks energiakuluks just oma kodu soojas hoidmine.
Siinkohal võib lohutada teadmine, et energiasäästlikud aknad võivad küttearveid suisa kümnendiku võrra vähendada. Seega ei ole akende talvekindlaks tegemine mitte ainult igapäevase mugavuse küsimus, vaid ka märkimisväärne rahalise kokkuhoiu võimalus.
Ära kahjusta oma aknaid!
Tihti võib olla kiusatus minna akende soojustamisel lihtsama vastupanu teed ning tõmmata lihtsalt aknavahed paberteibiga üle. Kuigi teatavat efektiivsust külmakao vältimisel see meetod isegi omab, on tegu siiski pigem viimases hädas appi võetava lahendusega. Olles mitu kuud varieeruva temperatuuri ja niiskuse käes, haakub ka paberteip aknaraami värvi külge kinni ning kevadel teipi eemaldades ilma värvikahjustusteta seda sealt ära ei saa. Seega, pigem jäägu see nipp vaid äärmuslikuks meetodiks, kui on näiteks peale talve plaanis nagunii akende restaureerimine või vahetus ette võtta ning ei soovi enne seda akende hooldusele aega ja energiat panustada.
8 lihtsat sammu oma uste ja akende soojustamiseks

Kui soovid, et sinu kodu aknad säilitaksid nii oma esteetilise välimuse kui ka töökindluse, soovitame aknad talveks soojustada igal sügisel. Kui see hooaeg jäi akende seisukord üle vaatamata, ei tasu veel meelt heita. Siit leiad piisavalt kiired ja lihtsad tegevused, et oma kodu külma eest kaitsta ka siis, kui väljas juba miinuskraadid ja uksi-aknaid pikalt lahti hoida ei taha.
1. Kontrolli akna seisukorda lihtsa paberitestiga
Enne kui hakkad midagi muutma või vahetama, tee lihtne ja kiire paberitest, et veenduda, kust aken täpselt õhku läbi laseb. Selleks ei ole vaja midagi muud, kui ühte täiesti tavalist A4 paberilehte. Ava aken, pane paberileht akna ja raami vahele ning sulge uuesti aken. Peale sulgemist proovi lehte akna vahelt ära tõmmata. Kui leht lihtsa vaevaga ei liigu, tähendab see, et aken peab ilusti tuult kinni. Kui aga leht libiseb juba õrna tõmbamise peale akna vahelt ära, on see kindel märk, et aken vajab tähelepanu. Tee niimoodi igale aknale ring peale, et teada kindlalt, kus on tarvis ette võtta aknatihendite vahetamine.
2. Veendu, et aken sulgub korralikult ning hinged ega kinnitused ei ole ära vajunud.
Võib juhtuda, et suvega on puitaken oma raamis paisunud ja ei sulgu enam täielikult. Sellisel juhul oleks kõige parem, kui kodus leidub või õnnestub kelleltki laenata höövlit või lintlihvijat. Nende puudumisel piisab ka tavalisest liivapaberist.
Üldjuhul on visuaalselt näha kui aken käib mingis punktis vastu raami. Lihvi see koht julgelt õhemaks, kuni saad akna ilusti ja ilma pingutuseta kinni panna. Kaheraamsete puitakende puhul jälgi kindlasti, et nii sisemine kui ka välimine aken sulguvad täielikult. Kui teed korda vaid ühe akna, annab see siiski vaid poole mõjust ning külm poeb endiselt pragude vahelt sisse.
Teine põhjus suuremates õhuvahedes akna ja raami vahel võib olla väsinud kinnitused või aknahinged. Visuaalsel vaatlusel peab olema selge, et aken on otse ja istub ilusti oma lengis. Leng on akna liikumatu osa, millele aknaraam on kinnitatud. Kui see nii ei ole, tuleb üle vaadata akna kinnitused ning üle pingutada aknahinged. Ka see töö on üsna lihtne ning peaks olema jõukohane igaühele. Selleks on vaid sõltuvalt akna tüübist vaja kas kruvikeerajat, või kuuskantvõtit.
Kui akna lingi poolne külg on ära vajunud ja käib vastu lengi, tuleb reguleerida lingi all raami küljel olevat osa (ehk käärhinge). Kui aga terve raami alumine külg käib vastu lengi, tähendab see, et kogu raam on alla vajunud ning tõstmiseks tuleb reguleerida alumist aknahinge. Reguleerimisel jälgige reeglit, et paremale kruvimisel aknaraam tõuseb ning vasakule kruvimisel langeb.
3. Vaata üle akende ventilatsiooniavad
Koos akendega tuleks üle kontrollida ka õhuvõtuklapid, mis on tavaliselt paigaldatud akna lähedale seinale või aknalaua alla. Nende klappide eesmärk on tagada ruumi ventilatsioon, mistõttu tasub nende seisukord üle vaadata ja reguleerida kinnisesse asendisse, et liialt külma tuult tuppa ei tuleks. Kui klapid on väsinud, tuleks need juba enne talvekülmasid välja vahetada.
4. Kontrolli ja vajadusel teosta akna tihendite vahetamine
Akende avamine ja sulgemine ning ka temperatuurikõikumised ja suur külm mõjuvad kõik aja jooksul aknatihendi kvaliteedile. Ajaga muutub elastne tihend tahkeks ning kaotab oma kuju ja võib pika peale hakata isegi murenema. Kui tihend kaotab kuju, ei täida ta enam oma otstarvet ning tuul saab vabalt akna vahelt läbi puhuda.
Seega on oluline ahnatihendid regulaarselt üle vaadata ja vajadusel vahetada. Aknatihendeid saab osta ehituspoodidest ning vahetus ei võta kuigi palju aega. Mugavamaks vahetuseks võib akna lühikeseks ajaks hingede pealt maha tõsta. Kui ei julge sellist tegevust ise ette võtta, saab alati pöörduda ka spetsialisti poole.
5. Vaata üle aknaid ümbritsev ala
Aknaid ümbritsev osa on soojuse hoidmisel sama oluline, kui aken ise. Kahtlemata on tähtis, et juba akna paigaldamisel on seda ümbritsev ala õigesti isoleeritud. Seetõttu soovitame alati tellida akende paigaldus professionaalidelt.
Selleks, et ise akent külmakindlamaks muuta, tuleb üle vaadata akna ümbrisel kasutatud vuuki, mis samuti aja jooksul võib kuluda ja mureneda. Kui mõnest kohast on vuuk pragunenud, tasub ka seda värskendada, kuna need kohad on sama suured soojakaod kui praod akende vahel. Sobivat vuuki leiab igast ehituskauplusest.
6. Puhasta ning õlita akna liikuvad detailid
Vaata üle liikuvad detailid akna ja aknaraami küljes. Akna ääred ja eriti liikuvad osad tasub kõigepealt üle käia puhta paberrätiga, et eemaldada mustus ning üleliigne õli. Akna vahele kogunev mustus võib külma talvega jäätuda ning suurendada õhu läbipääsetavust akna ja raami vahel.
Aknasulgurid, -hinged ja teised detailid vajavad regulaarset määrimist. Soovituslik on seda teha vähemalt 1-2 korda aastas. Õiget määret saad küsida ehituspoest.
7. Soojusta oma aknad spetsiaalsete kardinatega
Kardinad aitavad samuti väga edukalt külma toast eemal hoida. Tubades, kus parasjagu päevavalgus oluline ei ole, tasub kardinad külma ilmaga ees hoida. Võimalik on ka osta spetsiaalse isolatsiooniga kardinad, mille kasutegur akende soojustamisel on veelgi suurem.
Kui soovid oma kodu eriti ilmastikukindlaks muuta, võid kaaluda erinevaid kaasaegsed tehnoloogiad ning tarvikuid, mis aitavad veelgi enam kodu soojana hoida ja on suureks abiks küttekulude vähendamisel. Näiteks automatiseeritud rulood, mida saab kohandada vastavalt hooajale või automatiseeritud süsteemid, mis reguleerivad akende ja ruloode sulgemist vastavalt temperatuurile, et saavutada maksimaalne energiatõhusus.
8. Vaata kriitilise pilguga üle nii sise- kui välisuksed
Üle tasub vaadata nii välisuks, kui ka need sisemised uksed, mis viivad vähekasutatud ruumidesse või mõnda külma ruumi, nagu pööning või kelder. Välisustega toimivad samad nipid, mis juba akende soojustamine juures läbi oleme käinud, ehk tihendite vahetamine või lisamine ning liikuvate osade ülevaatamine ja määrimine.
Lisaks tasub läbi mõelda, kas on mõni tuba, mis enamuse ajast seisab ilma kasutuseta. Suuremas majas või korteris on mõistlik sulgeda uksed tubadesse, mida sa igapäevaselt ei kasuta. Nii pead kütma märksa väiksemat osa oma majast.
Tihti jäetakse ehitamisel ukse ja uksepaku vahele ruumi õhutamiseks eraldi pragu. Külmal ajal võib olla kasulik panna ustele alla täiendav õhutakis. Selleks võib olla kas spetsiaalselt sel otstarbel loodud ukse alumisse äärde kleebitav tõkis või siis lihtsalt mõni rulli keeratud tekk või rätik, mis selle prao täielikult ära katab.
Kaalu akende vahetamist järgmiseks talvehooajaks

Kui peale kõiki neid samme näed, et akende soojustamine on liiga aeganõudev tegevus või ei ole abitegevused endiselt veel soovitud tulemust andnud, siis tasub hakata planeerima uute akende tellimist või oma vanade puitakende restaureerimist. Kui elad ilusate puitakendega miljööväärtuslikus majas, on kahtlemata mõistlik kaaluda vanade akende taastamist. Energiaefektiivsuse pärast ei tasu akende renoveerimise puhul muretseda, kuna tagame tavapärased soojusjuhtivuse normid ka vana puitakna algupärase seisukorra taastamisel.
Kokkuvõte
Oma kodu uste ja akende soojustamine talveks on soodne ja jõukohane moodus võitlemaks külmaga, hoides samal ajal märkimisväärselt kokku elektriarvetelt. Kasutades neid nippe regulaarselt iga-aasta, hoolitsed ühtlasi ka selle eest, et akende ja uste eluiga oleks võimalikult pikk.
Sellegipoolest, kipuvad ka kõige paremini hooldatud aknad ajapikku väsima. Kui tunned, et ka sinu kodus vajavad aknad mõningast värskendamist või täielikku väljavahetamist, võta julgelt ühendust meie meistritega ning hoolitseme selle eest, et ka sinu kodu kaunistaksid ajastutruud ning tõeliselt meisterliku hoolega valmistatud puidust aknad.